Bodil Hansen Madvig ses til venstre, her i lag med Aina Hanssen idet premierevisningen akkurat er ferdig. (Foto: Maureen Bjerkan Olsen)
Ungdommen trør til og vekker det kvenske språket til live. Det er den rykende ferske filmen «Kvendetektivene» synlig bevis på. Innsatsen på lerretet verdsettes av kinogjengere.
Maureen Bjerkan Olsen og Arne Hauge
arne@ruijan-kaiku.no
Venninnene Aina Hanssen og Bodil Hansen Madvig er glad for at de fikk med seg premieren på Kvendetektivene, den nyeste filmen fra Siivet AS. Kino-deltakelsen foregikk nede på Kvensk institutt i lag med mye kjentfolk fra Børselv og Lakselv. Tilreisende var det også, så det ble en både folksom og trivelig kveld med kino fulgt av en god finale i form av kvenkafé i regi av den lokale kvenforeningen.
– Filmen var kjempebra. Utrolig flott. Vi er overrasket over at den var så profesjonell, samstemmer de to.
Et forbilde
Eneste skår i gleden var at Aina glemte kvensjalet sitt hjemme. Den driftige kvinnen har naturligvis strikket det selv. Aina er fra Lakselv, hun er forresten også bestemoren til Agnete Masternes Hanssen. Den ferske statssekretæren som også var å se på filmpremieren.
– Så jeg er nok Agnete sitt forbilde, lar Aina oss spøkefullt vite, og forteller at hun og barnebarnet ofte har ærend samme sted og haiker med hverandre i bil.
Tolk som liten
Aina vokste opp i Østerbotn, ytterst få kilometer fra selve Lakselv. Mora hennes igjen, hun behersket ikke norsk, så det gikk i kvensk eller finsk som det på den tiden gjerne ble kalt. Et språk Aina har brukt hele yrkeslivet og stadig snakker.
– Da jeg var syv og begynte på skolen var vi 46 elever. Av dem var det flere som ikke kunne norsk. Jeg tolket, og de forsto meg. Helt til tredjeklasse var jeg tolk. Det hadde vært artig å ha på bånd, sier hun, og forteller om mange gode minner fra skoletiden.
– Når dere ser ungdommene i filmen som tør å spørre folk på gata i Oslo om de vet hva en kven er, hva tenker dere da?
– Vi blir stolte. For noen ressurser vi har, sier de.
En rikdom
Det Bodil Hansen Madvig særlig har merket seg, både på filmen Kvendetektivene og ellers, er hvordan kvensk er i ferd med å få en ny giv.
– Det er helt utrolig å se hvordan de klarer å få dette språket til å levne til, sier hun.
Aina oppsummerer det slik:
– Så er det opp til oss gamle folk å lære oss å være like stolt over den bakgrunnen vi har. At man ikke skjemmes over det man har med seg, for det er en rikdom og ikke en fattigdom, sier altså statssekretær-bestemor Hanssen.
Kloke ord fra Bodil og Aina, og filmen, den vises på NRK på selveste Kvenfolkets dag den 16. mars.