Lesere av Ruijan Kaiku rakk å bli kjent med Mervi Erkheikki (til høyre) i den tiden hun var i Alta. Nå må kommunen se seg om etter ny kvensk språksenterleder, så hvem blir det? Her ser vi Mervi sammen med matkort-gründer Marit Barbo, i en festlig sak fra april i fjor. (Foto: Arne Hauge)
Vi har praten med hun som skrev bok om den verdensberømte hundekjøreren. Og mye mer. Heng med for sending nummer 222 fra din kvenske radio.
Vi skal ikke glemme 100-årsjubileet for den verdenskjente skjervøyværingen, hundekjøreren og kvenen Leonhard Seppälä riktig enda. Vår reporter har nemlig laget mange flotte reportasjer derfra, og i dag skal dere blant annet få møte hundekjører-mesteren Harald Tunheim. Han var det store trekkplasteret da Skjervøy nylig markerte.
Men den som har stått aller mest på for å få til en 100-årsmarkeringen av Seppälä, det er skjervøyværingen Birgit Paulsen. Hun har jobbet utrettelig med arrangementet, men også det å få på plass en flott statue av den verdenskjente hundekjøreren. Vi har snakket med Paulsen.
I tillegg blir det en prat med ei som har skrevet bok om Leonard. Hun heter Nina Kristin Nilsen og bidrar altså på sitt forfatter-vis til å holde historien levende.
Men det blir så klart andre ting enn hundekjøring og Skjervøy i dagens sending. For eksempel det faktum at Mervi Erkheikki har startet i nyjobben ved Halti kvenkultursenter. Dette etter at hun sluttet som daglig leder ved Kvensk språksenter Alta. Så hva gjør Alta kommune med språksenteret sitt nå da, nå som Erkheikki har beveget seg nedover til Nord-Troms? Det skal vi nok få svar på i dag.
Vi har de siste ukene hørt hva flere kvenske stemmer har tenkt tilbake på av høydepunkter i 2024, og i dag skal vi høre fra Unni Elisabeth Huru. Hun er tidligere nestleder i kvenforbundet, foredragsholder og eier av Ordspinneriet. Vi har praten.
Vi høres. Met kuulema.